Hamam Böceğinin Özellikleri

 1. 1.        5 binden fazla türe sahip olan hamam böcekleri dünyanın hemen tüm iklim ve coğrafi koşullarında yaşamaya uyum sağlamıştır.
 2. 2.        Diğer böcek türlerine oranla çok daha hızlı çoğalırlar. Bu nedenle hamam böceği ilaçlamayapılmadığı sürece sorun yaratmaya devam ederler.
 3. 3.        Organik ya da organik olmayan tüm maddeleri besin olarak tüketebilir.
 4. 4.        Beyinleri, baş kısmı yerine, arka ayaklarının üzerinde bulunur.
 5. 5.        Besin ihtiyacını giderebildiği her alanda yaşayabildiği gibi, nemli ve sıcak alanlarda daha çok görülür.
 6. 6.        Hamam böcekleri iç mekanlarda çoğunlukla; banyo, mutfak ve lavabo kenarlarında görülür.
 7. 7.        6 ayağa sahip olan bu haşereler, güçlü bacak yapıları sayesinde çok hızlı şekilde hareket edebilir.
 8. 8.        Başının üstünde bulunan antenler, hamam böceğinin en önemli yapılarından biridir. Zira hamam böcekleri sezgilerini bu antenlere borçludur.
 9. 9.        Hamam böceği, istilacı bir canlı olarak adlandırılabilir. Bulunduğu kapalı alanları kısa sürede sararak, buradan diğer bölgelere yayılım gösterir.
 10. 10.     Ortalama olarak 1,5-2 yıl kadar yaşarlar.
 11. 11.     Sarı, kahverengi, gri ve siyah renklerinde görülebilirler.
 12. 12.     Vücudu kitin adı verilen glikozdan yapılmış sert bir madde ile kaplıdır. Bu madde hamam böceğinin darbelere karşı daha dayanıklı olmasını sağladığı gibi, parlak bir görünüm kazandırır.
 13. 13.     Işıktan hızlı kaçarak, güvenli bir yere doğru yönelirler. Daha çok geceleri aktif olarak, besin ihtiyacını karanlık bölgelerde giderirler.
 14. 14.     Hamam böcekleri, insanları ısırmaz. Ancak her alanda dolaştığından milyarlarca bakteri taşıyan bu canlılar, temas ettikleri besinler yoluyla, sağlık sorunlarına neden olur.
 15. 15.     Bazı örümcek türleri, çıyan ve akrep gibi canlılar hamam böceklerini yiyerek beslenebilmektedir.
 16. 16.     Dayanıklı olduğu gibi, besin maddelerinin yerini kolaylıkla bulabilen ve neredeyse tüm maddeleri tüketebilen bu haşerelerden her ortama uyum sağlayabildiğinden hamam böceği ilaçlaması yapılmadan yok edilemez.
 17. 17.     Hamam böcekleri, tokluk hissinin minimum düzeyde olduğu canlılardır. Bu nedenle hamam böceği yemi kullanarak bu haşereleri yok etmek, çoğu zaman daha zor olmakla birlikte, zaman alır.

 

Hamam Böceği İlaçlama

Dünya üzerinde en fazla görülen haşerelerin başında gelen hamam böceği, insanlara doğrudan zarar vermediği gibi; gerek yaydığı bakteri ve mikroplar nedeniyle gerekse besin maddelerine zarar vererek kullanılmaz hale gelmesine neden olması sebebiyle ciddi sorunlara yol açmaktadır. Dolayısıyla hamam böceklerinin görüldüğü alanlar için ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir. Sıvı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilebilen uygulamaların yanı sıra, jel ilaçlar ile de gerçekleştirilebilir. Ev, ofis, iş yerleri gibi alanlarda genellikle sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan hamamböceği ilaçlama; kapalı tutulması ya da boşaltılması zor olan alanlar için jel ilaçlar kullanılarak yapılmaktadır. Zira sıvı ilaç kullanımı solunum yollarına etkidiğinden, uygulamanın yapılacağı alanın boşaltılması ve belirli bir süre kapalı tutulması şarttır. Aynı şekilde, sıvı hamam böceği ilaçlama uygulamalarında, besin maddelerinin ortamdan kaldırılması ya da hava almayacak biçimde muhafaza edilmesi gereklidir. Dolayısıyla; restoran, cafe, yemekhane ya da fırın gibi, haşerelerin sık görüldüğü alanlarda sıvı ilaçlar yerine alternatif uygulamalara başvurulmaktadır. Fumigasyon yöntemi ile hamam böceği ilaçlama işlemleri daha çok; yazlık, iş yerleri, fabrika, ev ve apartman gibi alanlarda yapılır. Kullanılan hamam böceği ilacı da bu işlemlerde kalite ve doz bakımından büyük önem taşır. Bu bağlamda, hamam böceği ile mücadele için yapılan uygulamaların profesyonel ve Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan ilaçlama şirketleri tarafından gerçekleştirilmesi şarttır.

 

Hamam Böceği ile Mücadele

Hamam böceği mücadelesi, daha çok sıcak havalarda; restoran, yemekhane gibi gıda üretimi yapılan alanlar ile ev, ofis, iş yerleri gibi kapalı alanlarda gerçekleştirilir. Bireysel olarak yok edilemeyen hamam böceğinden kurtulmak için profesyonel yardım almak şarttır. Gerek hızlı şekilde üremesi, gerekse bakteri ve mikrop yayarak, yaşam alanlarının kirlenmesine ve insan sağlığının tehdit altına girmesine neden olan hamam böceklerini yok etmek için kaliteli ilaçlama yapan firmalardan yardım almak gereklidir. Bireysel önlemler alınarak, hamam böceğinden korunma sağlanamayacağı gibi maddi zararlar da oluşabilir. Bu nedenle, böceklerden kurtulmak ve hem hijyen hem de sağlık açısından yaşanabilir alanlar oluşturabilmek için bu canlının görüldüğü alanlarda hamam böceği ilaçlaması yaptırmak gereklidir.

 

Hamam Böceği Nasıl Ürer

Tüm eklembacaklılarda olduğu, hamam böceklerinde üreme gibi yumurta yöntemi ile gerçekleşir. Üreme ivmeleri; beslenme, sıcaklık ve nem miktarına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; yaz döneminde hamam böceklerinin üreme hızı yükselirken, soğuk havalarda minimuma inmektedir. Bunun yanı sıra yaz aylarında, sıcak havanın etkisiyle yumurtalar daha hızlı çatladığı gibi; kış aylarında bu süre de uzamaktadır. Ortalama olarak iki haftada bir yumurta bırakan hamam böceği, her üreme evresinde ellinin üzerinde larva bırakır. Bu larvalar, birkaç hafta içerisinde çatladığı gibi, larvadan çıkan hamam böceği inanılmaz bir hızla erginleşir. Bunun yanı sıra hamam böceği ilaçlaması, larvalara etki etmeyeceğinden, bu canlılar ile mücadele ederken, yumurtadan çıkacak olan haşerelere karşı da önlem almak büyük önem taşır.

 

Hamam Böceği Nerede Yaşar

Nemli ve sıcak tüm alanlar hamam böcekleri için elverişli bir yaşam alanı oluşturur. Kapalı alanlarda daha çok banyo ve mutfak gibi alanlarda yaşayan hamam böceği, açık alanlarda kanalizasyon ve çöplük gibi alanlar başta olmak üzere nemli ve rutubetli alanlarda daha sık görülür. Her alanda yuva yapma kabiliyetine sahip olan bu haşereler, iç mekanlarda daha hızlı ürediği gibi kapalı alanlardan iç mekanlara da sıklıkla giriş yapabilir. İstilacı bir haşere olduğundan, bulunduğu alanda kolaylıkla çoğalabilen hamam böceğinden kurtulmak için haşere ilaçlama yaptırmak şarttır. İnsanların yaşayabildiği hemen her alana uyum gösterebilen hamam böcekleri, barındırdığı mikroorganizmalar nedeniyle sağlık sorunlarına doğrudan yol açmaktadır.

 

Hamam Böceği İlaçlama Fiyatları

Yaz aylarında, neredeyse tüm alanlarda görülen hamam böceklerinden korunmak için, sıcakların başlamasıyla birlikte, önlem amacıyla ilaçlama yaptırmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, gıda üzerine hizmet veren firmaların, belirli periyotlar ile hamam böceği ilaçlaması yaptırması zorunludur. İlaçlama fiyatları ise alanın büyüklüğü, konumu ya da haşere yoğunluğu baz alarak belirlenir. Bunun yanı sıra hamam böceği ilaçlama fiyatları için kullanılacak ilaç türü ve yöntemi de farklılıklar oluşturabilir. Jel hamam böceği ilacı ile yapılan uygulamalar ile sıvı uygulamalar fiyatta değişikliğe yol açabileceği gibi, böcek yoğunluğu da ücretine değişmesine yol açacaktır.

 

Hamam Böceğinin İlginç Özellikleri

 • Beyni, baş kısmında olmadığından, kafası kopsa dahi yaşayabilir. Ancak beslenemediği için kısa sürede ölür.
 • Hamam böcekleri, suyun altında uzun süre yaşayabilir.
 • Hamam böceği yavrusu 8 saat içerisinde, ergin bir hamamböceği büyüklüğüne erişir.
 • Yaklaşık 300 milyon yıldır, dünya üzerinde yaşamakta olan ender canlılar arasında yer alır.
 • Sahip olduğu güçlü bacakları sayesinde son derece hızlı hareket edebilen hamam böcekleri, bir gecede kilometrelerce yol alabilir.
 • Yapılan bazı araştırmalar, hamam böceğinin kanserojen madde taşıdığını ileri sürmüştür.
 • Hamam böceği larvaları, ilaçlama işlemlerinden hiçbir şekilde etkilenmez. Dolayısıyla hamam böceği ilaçlama yapılırken, larvada bulunan haşereler için de önlem alınmalıdır.
 • Dayanıklı haşereler arasında yer alan hamam böcekleri, radyasyon karşısında da insanlara oranla 10 kat daha dayanıklıdır.